Včelí farma Rokytník

Včelí farma Rokytník

Něco o nás

Včelí farma Rokytník se nachází v malebném údolí rozprostírajícím se mezi vrchy Maternice a Turov, v malé vesnici Rokytník u Hronova na severovýchodě Čech v malebném podhůří Krkonoš.

Každý originální produkt nese příběh člověka, jenž mu pomohl na svět. Počátky vzniku včelí farmy Rokytník se datují do roku 2003, kdy jsme z prvních tří zakoupených včelstev začali navyšovat stavy včelstev. Původním povoláním jsem profesionální muzikantka, ale nešťastná náhoda tomu tak chtěla, že jsem vyměnila svět reflektorů a potlesků za život na vesnici spojený s bzukotem včel. Tátovi se stala těžká dopravní nehoda a pro příznivé terapeutické účinky včel nám bylo doporučeno (na radu lékaře) pořídit mu na zahradu našeho domu v Rokytníku první včelstva. Z lásky k muzice se stala osudová láska ke včelám a mým snem bylo si vybudovat svoji originální včelí farmu. Po studiích na Pražské konzervatoři a desetileté kariéře hráčky na saxofon a klarinet jsem se tedy díky rozvoji své farmy vrátila zpět do kraje, kde jsem se narodila a prožila krásné dětství. Začátky podnikání ale nebyly vůbec jednoduché, nevěděla jsem, jak se o včely starat. Hodně lidí mi nevěřilo a od profesionálního chovu včel mě spíš zrazovalo, ale svoji cestu si každý volí sám, asi to tak mělo být. Ta moje cesta byla trnitá, ale díky ní si člověk zatraceně váží toho, kam se v životě posunul. Dnes nás množství spokojených zákazníků neustále nutí farmu zvětšovat a vylepšovat, za což jsme skutečně vděční. V současnosti jsme malá rodinná farma, chováme 300 včelstev na unikátním území CHKO Broumovsko a v sezóně se staráme o miliony neposedných zaměstnanců :-) Na základě volby vlastní cesty jsme ukončili členství v ČSV.

Nyní chováme včelstva v nástavkových uteplených úlech umístěných na kočovných rámech. Nástavkový systém umožňuje přirozené vedení chovu silných včelstev a možnost kočování nám poskytuje možnost být ve správnou chvíli na správném místě snůškového zdroje. Včelstva jsou rozmístěna převážně na lesních stanovištích v nadmořské výšce 600 m výhradně na unikátním území CHKO Broumovsko(galerie-region-broumovsko).

Hlavní filozofií včelí farmy je specializace na produkci kvalitních medů z ekologicky nezatížených lesů a luk. Specializujeme se na produkci druhových medů: lesního, lučního pastovaného, malinového, javorového, lipového a pohankového medu. Med od našich včel získáváme z oblasti nezatížené průmyslem, v krajině s převahou ekologického zemědělství. Nízkonástavkovým systémem a kočováním za snůškou tak dokážeme získávat různé druhy medu podle snůškových zdrojů převládajících v doletu včelstev.

Využíváme moderních technologií a metod přirozeného chovu včel. V chovatelské oblasti je to produkce plodových oddělků z našeho chovu. Spolupracujeme na výzkumných a šlechtitelských programech s Výzkumným ústavem včelařským v Dole.

Lahodnými druhovými medy vlastní produkce oslovujeme stále více našich spokojených zákazníků. Přizpůsobujeme se jejich nárokům na kvalitu a uspokojujeme tak výjimečné požadavky jak v tržní síti, tak i prodejem přímo z farmy turistům v našem nově vybudovaném Medovém obchůdku v Rokytníku. U domu je též malé odpočívadlo s informačními panely, kde se můžete dozvědět různé zajímavosti ze života včel.

V průběhu let jsme obdrželi mnoho ocenění kvality našich produktů, jejich seznam najedete na našich stránkách zde

Neustále se zvyšující počet zákazníků našich druhových medů jedinečné chuti je pro nás a náš neposedný tým velkou motivací do dalších dnů. Ekologie, pokora k přírodě, naše pracovitost, vysoce hodnotné včelí produkty a spolupráce založená na důvěře se zákazníky je pro nás přesvědčením, že stojíme na správné cestě k vytváření moderní, smysluplné a životahodnotné činnosti.

Sledovat nás můžete na našem FB

 

S čím soutěžíme?

Rokytnický med lesní

Lesní med včely sbírají z tzv.medovice (sladké šťávy produkované mšicemi na větvičkách stromů) a na pasekách, kde včely navštěvují lesní maliny a ostružiny.

Rokytnický med s rakytníkem a zázvorem 

Jedná se o pastovaný med (za studena míchaný do krémové podoby), obohacený o rakytník a zázvor tak, aby se dal mazat napr.na chleba nebo palačinky, zejména pro děti.

Rokytnický med se skořicí

Pastovaný med s přidanou skořicí. Květový med je dobře stravitelný a se skořicí i výborně chutná.